Retro bonbony, které jsme milovali! Jak vznikly Hašlerky, Slavie nebo Atlasky?

21. května 2025 | 06:00

Pokud jste vyrůstali v éře socialismu, jistě si rádi zavzpomínáte na bonbony, které vám kupovali rodiče či prarodiče, tehdy vyloženě za odměnu. Sladkosti totiž nebyly pro děti tak běžnou samozřejmostí jako dnes. Už proto se pro ně staly vítaným zpestřením dne a nezapomenutelným zážitkem. Jakou historii mají například Hašlerky, Slavie a Klokanky, jak chutnaly Atlasky, Bari mandle nebo odkdy se vyráběly Lesněnky a co je dnes nahrazuje?

Jmenovaly se Hašlerky původně Destinky?

Začněme třeba Hašlerkami. Jsou to nejslavnější bonbony všech dob, které se nadále těší velké oblibě a vyrábějí se ve velkém. Od svého založení letos oslaví 105 let. Tyto skvělé a chutné bonbony, které uvolňují dýchací cesty a pomáhají při nachlazení, chrapotu a kašli, vymyslel pražský podnikatel František Lhotský a své jméno dostaly po tehdejším známém písničkáři Karlu Hašlerovi. Jenomže jejich původní název je vlastně dnes už legendou. Někdo tvrdí, že se původně jmenovaly Destinky na počest pěvkyně Emy Destinnové, jiný zase že Carusky podle slavného Carusa. Každopádně cílem prodejců bylo ukázat, že tyto bonbony léčí hrdlo a znovu navracejí hlas, takže jsou skvělé i proti chrapotu.

Hašlerky obsahují anýz a další bylinky, černou barvu způsobuje obsah aktivního uhlí. Jejich starší receptura zůstala v podstatě nezměněna, jen dnes můžete v obchodech najít další varianty Hašlerek, a to od těch zbytečně ovocných, až třeba po ty extra silné. 

Slavie, bonbony pro fanoušky fotbalu

Dalšími nestárnoucími cucavými bonbony jsou Slavie. Stejně jako Hašlerky se i tyto bonbony vyrábějí dodnes a produkuje je závod Sfinx, který převzal veškerou výrobu bonbonů po znárodnění v roce 1948, od roku 1992 pak spadá pod značku Nestlé. Slavie v červeno-bílém obalu s hvězdičkou patří mezi druhé nejoblíbenější bonbony a chutnají velmi originálně, protože pod peprmintovou vrstvou se ukrývá kakaová náplň. A pokud se budeme pídit po názvu bonbonů, je to velmi jednoduché a ví to každý. Slavie rozhodně ocení fotbaloví fanoušci! 

V 70. letech 20. století se pak prodávaly nejen tyto bonbony, ale také Sparty a Klokanky.  Slavie jsou na pultech právě od roku 1968 a byly tedy v prodeji rozhodně o mnoho úspěšnější než Sparty, což Sparťanům rozhodně muselo trhat žíly! S fotbalem ale právě také souvisely Klokanky, které zase pro změnu kopaly za tým Bohemians. Tyto bonbony se vyrábějí od roku 1967 a konzumenti je milují dodnes. Jejich základ tvoří mentol a eukalyptus, takže jsou rovněž skvělé při nachlazení, kašli a na uvolnění dýchacích cest. Jejich vnitřní mentolová náplň byla, třeba na rozdíl od Hašlerek, vždy tekutá. 

Poctivá arašídová náplň Atlasek

Ale zapomenout nesmíme ani na Atlasky hrající všemi barvami. Tyto vizuálně velice pěkné bonbony měly opět velmi originální složení. Pod sladkou tvrdou vrstvou se ukrývala opravdu poctivá jemná arašídová náplň, proto byly tyto bonbony na váhu tak těžké. Atlasky byly jedinečné, a i když se s odstupem času dále vyráběly pod značkou Sfinx, jejich nová receptura konzumenty spíše zklamala, protože to už rozhodně nebylo to, co kdysi.

Dnes už staré dobré Atlasky v obchodech zkrátka nenajdete. A zatímco třeba Hašlerky, Slavie nebo Klokanky mají každý svůj samostatný obal, Atlasky byly v sáčku naskládány bez obalu. Velkou nepříjemností bylo, když se k sobě pořádně slepily. 

Autor: Archiv

Bonbony, které nejvíce prášily

A pamatujete si na bonbony nazvané Bari mandle? Ty už jsou dnes dávno minulostí, ale jejich složení bylo rovněž velmi oblíbené a poctivé. Pro tyto bonbony bylo charakteristické, že byly obaleny v sypkém hořkém kakau, což jim dodávalo skvělou hořkou chuť v počátečním stadiu cucání. Člověk ale musel dávat pozor, aby prášek nevdechl a aby mu nezaskočil. Tyto Bari mandle byly v sáčku rovněž bez obalu, takže po otevření sáčku na všechny strany jen prášilo kakao, ale právě na tohle se už ledaskdo nejvíce těšil.

Na skok do první republiky díky Lesněnkám

Poněkud staršího data jsou populární Lesněnky, které byly primárně určeny k léčbě dýchacích cest. Nejvíce populární byly, společně s Fialkami z pravých kandovaných fialek v cukru, za první republiky. Měly zelenou barvu a obsahovaly hodně mentolu a bylinných výtažků. Vznikly údajně v roce 1910 a jejich tvůrcem byl bývalý lesník František Šimanovský, ale časem vzniklo tolik podobných bonbonů a padělků, že se dnes již přesně neví, kdo je vlastně vynalezl jako první. Dnes sice Lesněnky existují jako pastilky proti kašli, chrapotu a nachlazení a prodávají se v lékárnách, ale běžně v obchodech seženete Beskydky, jež chutnají velice podobně jako původní staré prvorepublikové Lesněnky. 

Autor: Archiv

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén
OSZAR »